Diabetes mellitus

Diabetes mellitus

DIABETES MELLITUS je chronické onemocnění, které má za následek vyšší hladinu krevního cukru (glukózy).

Přijaté sacharidy jsou metabolizovány na glukózu, kterou tělo využívá jako energii. Pankreas produkuje inzulín, který pomáhá glukóze dostat se do lidských buněk. V případě diabetes mellitus je produkovaná kvalita inzulínu nedostatečná, nebo tělo není schopno tento inzulín efektivně využít. Pokud chybí inzulín, glukóza zůstává v krvi, což má za následek vyšší hladinu glukózy v krvi.

Je rozdíl mezi nedostatečně nebo neefektivně využívanou glukózou?

Jak poznat rozdíl mezi typy diabetes mellitus?

Diabetes mellitus I. typu nastává, když slinivka břišní není schopna produkovat dostatečné množství inzulínu a chybějící inzulín by měl být aplikován injekčně. Diabetes mellitus I. typu se může vyvinout v jakémkoli věku, ale obvykle se vyskytuje v dětství. Nástup onemocnění je často rychlý a příznaky jsou jasné. 10-15 % všech případů diabetes mellitus jsou případy typu I.

Diabetes mellitus typu II (inzulín-nezávislý diabetes mellitus) je nejrozšířenější formou diabetes mellitus. V případě diabetes mellitus typu II je sekrece inzulínu ve slinivce břišní omezena a normální tkáňová citlivost na inzulín je ztracena. Tento typ se může vyvinout v jakémkoli věku. Nástup příznaků je obvykle pozvolný a pomalý. Někdy zůstávají po dlouhou dobu nepovšimnuty a onemocnění je diagnostikováno, až když se již rozvinou komplikace a provedou se testy moči nebo krve.

Existuje také méně známý, ale stejně důležitý gestační nebo těhotenský diabetes mellitus, který se může vyvinout během těhotenství. To má za následek vážné komplikace jak u matky, tak u plodu. Obvykle se po porodu hladina glukózy v krvi u ženy normalizuje; u dítěte i u matky je však během života vyšší riziko onemocnění diabetes mellitus II.

Co se stane, když jsou hladiny inzulínu v krvi příliš nízké nebo glukóza není využívána efektivně?

Objevují se první příznaky, např.:

  • větší žízeň; časté močení;
  • hlad;
  • nevysvětlitelná ztráta hmotnosti;
  • únava;
  • horší zrak;
  • pomalé hojení;
  • brnění rukou nebo nohou nebo necitlivost.

Je velmi důležité si uvědomit, že nemusí být žádné příznaky. Sledujte proto svůj zdravotní stav a nechte si jej alespoň jednou ročně zkontrolovat odborníkem.

Jak léčit diabetes mellitus?

Pacienti s diabetes mellitus se nemohou zcela uzdravit, ale toto onemocnění lze léčit, aby se udržely normální hladiny glukózy v krvi, zabránilo se komplikacím a zlepšila se kvalita života.

Léčba diabetes mellitus I. typu je založena na pravidelných denních injekcích inzulínu, zdravé a vyvážené stravě a přiměřené fyzické aktivitě. Hladina glukózy v krvi by měla být sledována prostřednictvím pravidelných testů.

Terapie diabetes mellitus II. typu je založena na vyvážené a adekvátní stravě, pravidelném stravování, dostatečné fyzické aktivitě, kontrole glykémie a užívání léků snižujících glykémii. Někdy jsou také potřeba injekce inzulínu.

Existuje větší riziko diabetes mellitus typu II, pokud:

  • máte nadváhu nebo obezitu;
  • máte velký obvod pasu (více než 80 cm u žen a 94 cm u mužů);
  • jste starší 45 let;
  • vaši rodiče nebo sourozenci mají diabetes mellitus;
  • máte vysoký krevní tlak; máte těhotenskou cukrovku.

Nezapomínejte denně pečovat o své zdraví, žít aktivně a zdravě a absolvovat preventivní zdravotní prohlídky, abyste toto onemocnění odhalili včas!

Zpět na blog