Proč Japonci nikdy nechodí do sauny? Technologicky bylo Japonsko vždy o krok dál před ostatními a infrasauny už nějakou dobu hojně využívají. U nás se však prosadily až v posledních letech. O jejich výhodách a nevýhodách si povíme později.
Abychom v našem seriálu pokračovali, náš další článek bude analyzovat téma, které se stalo značně ambivalentním, tj. infračervenou terapii.
Zní to jako terapie, které je třeba se vyhnout, i když by to mělo být přesně naopak. V současné době, abychom mohli diskutovat o této terapii, musíme pochopit, s čím máme co do činění. Budeme mluvit o elektromagnetickém spektru. Přesněji řečeno, část tohoto spektra je pouhým okem neviditelná.
Jaké je elektromagnetické spektrum? Rozsah, který zahrnuje frekvence elektromagnetického záření a příslušné vlnové délky.
Zaměříme se na střední část. Zde máme viditelné světlo elektromagnetického spektra, včetně barev, které každý zná a které nás obklopují. To znamená, že elektromagnetické spektrum vidíme denně a možná si to ani neuvědomujeme.
Spektrum má podskupiny vlnových délek počínaje nejkratšími. Každá skupina je generována, používána a reaguje na materiály odlišně.
Pokud jde o záření, je důležité pochopit, zda je ionizující nebo ne. Toto záření není ionizující.
Přesto vyvolává důležitou otázku: Ovlivní záření moji molekulární strukturu a bude schopné oddělit elektrony od jádra atomu? Jednodušeji, dojde k nevratným změnám na atomové úrovni, včetně lidských buněk nebo DNA? Pokud je někdo vystaven ionizujícímu záření, může se stát několik věcí: nic se nestane; tkáň je poškozena, ale zotavuje se; tkáň je poškozena, ale neobnovuje se a jsou možné mutace; tkáň odumírá.
Nyní o infračerveném záření.
Termín „infračervený“ pochází z latinského slova „infra“, což znamená „pod“ červenou barvou, protože červená barva je viditelné světlo s nejdelší vlnovou délkou viditelnou lidským okem. V závislosti na vlnové délce existují tři podkategorie: krátké (0,7-1,4 mm), střední (1,4-1,5 mm) a dlouhé (15-1000 mm). Každá kategorie se liší svými funkcemi a využitím, ale my se podíváme na střední a dlouhé spektrum, které má velmi žádoucí vlastnosti.
Co se děje během infračervené terapie?
Ozářený povrch kůže se vnitřně otepluje. Kapiláry se téměř okamžitě rozšiřují a stimulují mikrocirkulaci. Jakákoli tekutina v extracelulárním kompartmentu je vylučována, což má za následek příznivou situaci pro zmírnění zánětu, bolesti a otoku. Větší lymfatický a krevní oběh, jakož i více aktivní metabolismus, přispívá k rychlejšímu hojení tkáně. Schopnost regenerace po zranění, včetně tréninku, se výrazně zvyšuje.
OK, ale kde a jak to mohu vyzkoušet? Pravděpodobně jste slyšeli o infrasaunách, kde lidé zůstávají déle a při nižších teplotách než v běžných saunách. Toto je místo, kde si takovou proceduru může užít celé tělo.
Další možností je navštívit fyzioterapeuta, aby vás informoval o dostupnosti takových procedur s mnohem menšími přístroji, které mohou ozařovat konkrétní oblasti těla.
Co dělat, když se vám nechce do sauny nebo k lékaři?
Máme řešení: produkty Pulsaar Active, které zajistí, že všechny tyto vlastnosti budou dostupné v pohodlném a funkčním "oblečení" a které vám umožní pokračovat ve vaší každodenní rutině bez ztráty pohodlí a se zvýšeným výkonem.
Přečtěte si také další články v této sérii, abyste se dozvěděli více a lépe porozuměli základním principům a funkcím Pulsaar Active.