Lidé jsou stvořeni k pohybu

Lidé jsou stvořeni k pohybu

Náš životní styl se během druhé poloviny 20. století změnil a prohloubil několik zdravotních problémů. Příčina byla často jednoduchá: nedostatek pravidelné fyzické aktivity nebo sedavý způsob života. Od 50. let vědci vysvětlovali a varovali, že sedavý způsob života může mít za následek nejméně dvojnásobné zvýšení rizika nemocnosti a úmrtnosti na některé nemoci. Toto je aktuální problém v Lotyšsku a v dalších evropských zemích, kde mnozí tráví většinu dne sezením: v kancelářích, u televize nebo počítače či v autě.

Přestože nadváha u dětí, dospívajících a starších lidí nebyla dříve problémem, věci se změnily. Nedostatek pravidelné fyzické aktivity ovlivňuje nejen náš vzhled, ale také naše zdraví a pohodu. Sedavý způsob života je jedním z hlavních důvodů různých každodenních bolestí, špatné nálady a únavy.

Začít je nejdůležitější
Existují dva typy lidí: jedni si zvyknou na emocionální a fyzické nepohodlí a překonávají různé bolesti hlavy, zad a jiných částí těla a nakonec se s nimi smíří, zatímco jiní si uvědomují, že být aktivní je pro dobrý zdravotní stav velmi důležité. V dnešní době si mnoho lidí na bolest a nepohodlí zvyklo a věří, že je to normální. To by však nemělo platit! Samozřejmě je těžké se začít "hýbat", ale je motivující, když cítíte výsledky. Fyzická aktivita zlepšuje kvalitu života a prodlužuje jeho délku. Měla by se stát nedílnou součástí a ne jen doplňkem vašeho života.

Dělejte, co se vám líbí!
Člověk by se neměl soustředit jen na jeden sport jako běh nebo aerobik jen proto, že je to trendy. Vyberte si sporty, které vám přinášejí radost, abyste se vyhnuli negativnímu vlivu nebo nepohodlí v důsledku fyzické aktivity. Na začátku se vyhněte namáhavé činnosti. Začněte postupně. Dále, pokud máte nějaké problémy, např. bolesti kloubů, vysoký krevní tlak, poraďte se s fyzioterapeutem, rodinným lékařem nebo kvalifikovaným odborným instruktorem. Pokud s fyzickou aktivitou začínáte, nezačínejte něco dělat sami nebo se spoléhat na zkušenosti ostatních. Každý by měl být posuzován individuálně. Někteří by se měli zaměřit na rovnováhu a koordinaci, zatímco jiní na vytrvalost.

Stanovte si cíle!
Pokud jste se rozhodli začít být aktivní, pochopte, proč něco děláte: zlepšit své zdraví, fyzickou kondici nebo jiný důvod. Sedavý způsob života je klíčovým faktorem, který podkopává a oslabuje zdraví. Fyzická aktivita má zásadní význam pro zlepšení nejen zdraví, ale také pohody. Ve své diplomové práci jsem prokázal, že jízda na kole, lyžování a nordic walking snižují agresivitu a strach, stejně jako zvyšují hladinu beta endorfinů v krvi (hormony štěstí a pohody) a přinášejí radost. Studie byla provedena u lidí středního věku; v této skupině jsou kardiovaskulární onemocnění hlavní příčinou úmrtí. Každý by měl být aktivní. Často slýcháme: proč by lidé, kteří nemají nadváhu, mají dobrou genetiku a mohou jíst jíst cokoliv a přesto nepřibírají, měli být fyzicky aktivní? Odpověď je jednoduchá: každý by měl být aktivní bez ohledu na váhu, zdraví, věk nebo jiné faktory. Důležitá je také genetika. Do určitého věku bude vše v pořádku, ale pak se mohou objevit bolesti či různé nemoci. Podívejte se na malé děti: neustále se pohybují a nebolí je záda ani klouby. Lidé jsou zrozeni k pohybu, ale moderní městské prostředí nás staví do „škatulek“: domov, práce, auto atd., takže se pohybujeme méně.

Děti se učí od rodičů.
Nedostatečná fyzická aktivita v dětství může mít celoživotní negativní dopad na zdraví. Globálně jsou děti méně aktivní, zejména v chudších oblastech. Čas a prostředky investované do výuky sportu jsou stále menší a pohybové hry a odpočinek ustupují počítačovým hrám a televizi. Pamatujte, že pravidelná a správná fyzická aktivita v dětství je dobrým základem pro celoživotní zdraví. Rodiče by měli být fyzicky aktivní, aby pečovali nejen o své zdraví, ale i o zdraví svých dětí. 

 

Dr. Sp.sc. Ieva Zvīgule
Certifikovaná fyzioterapeutka
Vingrosev.lv

Zpět na blog