Zánět: typická reakce organismu (imunitního systému) na jakékoli poranění tkáně, kdy dochází k lokálním změnám, které se obvykle projevují zarudnutím, horkostí, otokem, bolestí a funkčními poruchami. Zánět nemá jednu konkrétní příčinu a může být důsledkem traumatu, bakterií, toxinů a autoimunitních onemocnění. Pacienti trpící cukrovkou, revmatoidní artritidou, psoriázou a dalšími autoimunitními chorobami si často ani neuvědomují, že jejich onemocnění je druhem zánětu.
Takže, co je zánět?
Je to proces, během kterého se vaše tělo snaží zbavit něčeho cizího. Vše začíná něčím cizím ve vašem těle, co aktivuje imunitní reakci nebo reakci vašeho těla. Díky této reakci tělo uvolňuje účinné látky nebo mediátory zánětu, které fungují jako prostředníci a pomáhají usměrňovat a vylučovat sekrety a také aktivovat buňky dosud neaktivní. Pokud má pacient autoimunitní onemocnění, tělo si myslí, že tato cizí věc je orgán, kůže nebo kloub, a snaží se jí zbavit. To má za následek chronické bolesti, nepohodlí a nevratné funkční poruchy. Při těchto zánětech se většinou používají imunosupresiva ke snížení imunitní aktivity organismu s rizikem rozvoje dalších onemocnění. Díky imunitní reakci probíhají procesy, které určují průběh zánětu; vylučují se různé látky jako mediátory serotonin a histamin, které rozšiřují kapiláry a zlepšují buněčnou permeabilitu, bradykinin, který udržuje svalový tonus hladkých svalů a způsobuje bolest, a prostaglandiny, které v závislosti na místě vazby mohou bránit aglutinaci krvinek nebo, právě naopak, zajistit jejich aglutinaci. Když jsou mediátory vylučovány, dochází k reakci: zarudnutí, horkost, otok a bolest. K otoku dochází, když tekutina, která obsahuje mnoho bílkovin a je složkou krve, uniká z cév do okolní měkké tkáně. Říká se mu exsudát a může být několika typů: vodnatý, hnisavý nebo krvavý. V oběhovém systému také probíhají procesy: leukocyty a lymfocyty se pohybují z krve do poškozených buněk, vážou se na tyto buňky a bakterie a „sežerou“ je. Tento proces se nazývá fagocytóza. Natrávené bakterie, buňky a aktivní a mrtvé fagocyty tvoří hnis. Zatímco bradykinin se podílí na vzniku bolesti, prostaglandiny a histamin stimulují nervová zakončení, která se projevují jako pocit bolesti.
Jak známo, záněty vznikají nejen v povrchových vrstvách kůže, ale i v orgánech. Orgány však nemají nervová zakončení, proto se jejich příznaky zánětu mohou lišit od uvedených příznaků.